زمان کنونی: ۱۰-۸-۱۳۹۳, ۰۳:۲۳ صبح
درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 
وبسايت ساحلرياضيات
ميزباني وب و هاست ساحل
بسته عضويت
زندگینامه ابوالحسن خرقانی
۱۳-۹-۱۳۹۱, ۱۲:۳۹ عصر
ارسال: #1
Photo زندگینامه ابوالحسن خرقانی

زندگینامه شیخ ابوالحسن خرقانی

Idea یکی از مقاصد گردشگری متنوع در شهرستان شاهرود آرامگاه عارف نامی شیخ ابوالحسن خرقانی است

که در روستای قلعه نو خرقان (۲۴ کیلومتری شمال شاهرود) واقع شده و این روزها شاهد گردشگران فراوانی از اقصی نقاط

ایران و جهان می باشد .

بنای آرامگاه از آجر است و در سال ۱۳۵۲ توسط انجمن آثار ملی بنا شده است .

روی قبر شیخ یک قطعه سنگ مرمر است که اشعاری بدین مضمون بر آن حک شده است :

این مرقد شریف که در این مکان بود آرامگاه قطب زمین و زمان بود

شیخ الطریقه بوالحسن خارقانی است این کالبد که در دل خاکش مکان بود . . .

در جوار این آرامگاه مسجدی از دوره ایلخانی بوده که مطابق نوشته برخی از مؤلفین دارای گنبدی مخروطی شکل و آراسته به

کاشی‌های زیبا بوده است و در حال حاضر تنها محراب آن باقی مانده و توسط سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی

و گردشگری مرمت شده است .

شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی « یا علی بن احمد » عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری از چهره های

بسیار درخشان عرفان ایرانی است که در آزاد اندیشی و مردم گرائی جهانی و وسعت نظر انسانی و تفکر والای عرفانی ممتاز

و کم نظیر است.

گفتار و کردار این عارف کیهان گرای ایرانی که در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری در روستای

خرقان (قلعه نو خرقان) شاهرود میزیسته است. در طی گذشت نزدیک به یکهزار سال همواره مورد توجه و دقت و مطالعه و

سرمشق عارفان و شاعران و متفکران و محققان بوده است .

وی در سال ۳۵۱ یا ۳۵۲ هجری در روستای خرقان شاهرود متولد شده و در روز سه شنبه دهم محرم (عاشورا) سال ۴۲۵

هجری در هفتاد و سه سالگی در خرقان جهان را بدرود گفته است.

شیخ فریدالدین عطار درباره شیخ ابوالحسن خرقانی چنین می نویسد : آن آفتاب الهی ، آن آسمان نامتناهی قطب زمان

ابوالحسن خرقانی پیشوای اهل طریقت و راهنمای سالکان راه حقیقت در درگاه حضرت عزت آشنایی عظیم داشت .

شیخ ابوالحسن خرقانی بر سر در خانقاه خود نوشته بود:

« هر کس که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید.

چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد ، البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد »

و امروزه به عنوان شعار ملی گردشگری کشورمان در آمده است .

گوشه ای ازسخنان والای شیخ ابوالحسن خرقانی :

الهی! خلق تو شکر نعمتهای تو کنند - من شکر بودن تو کنم؛ نعمت، بودن توست

عالم بامداد طلب زیادتی علم کند ، و زاهد طلب زیادتی زهد کند و ابوالحسن در بند آن بود که سروری بدل برادری رساند.

کاشکی عقوبت همه خلق، مرا کردی تا ایشان را دوزخ نبایستی دید. بهترین چیزها دلیست که در وی هیچ بدی نباشد.

دیدار شیخ ابوالحسن خرقانی با ابو علی سینا :

درباره ملاقات شیخ ابوالحسن خرقانی عارف و ابو علی سینا فیلسوف و طبیب مشهور داستانها در کتابها آورده اند .

خواجه عبدالله انصاری شاگرد و مرید ممتاز شیخ ابوالحسن خرقانی

خواجه عبدالله انصاری "پیر هرات" عارف بزرگ قرن پنجم هجری و گوینده رسائل مقالات و مناجات های خوش آهنگ و دلنشین

و سوزناک و سراپا هنر عرفانی از شاگردان و مریدان خاص شیخ ابوالحسن خرقانی بوده است. وی سالها در خرقان بسر برده و

در خانقاه خرقان از محضر پر برکت شیخ ابوالحسن خرقانی کسب فیض کرده تا بسر حد کمالات معنوی نائل شده است.

خواجه عبدالله انصاری در مناجات و مقالات خود درباره درک فیض از مکتب شیخ بزرگ خرقان چنین آورده است:

عبدالله مردی بود بیابانی، میرفت بطلب آب زندگانی، ناگاه رسید به شیخ ابوالحسن خرقانی، دید چشمهً آب زندگانی، چندان

خورد که از خود گشت فانی، که نه عبدالله ماند و نه شیخ ابوالحسن خرقانی، اگر چیزی میدانی من گنجی بودم نهانی، کلید او

شیخ ابوالحسن خرقانی.

آثار شیخ ابوالحسن خرقانی

1- رسالةالخائف الهائم من لومة اللائم. که نظیر آن در اصول طریقت تألیف نشده است.

2- فواتح الجمال و غیر اینها.

3- نورالعلوم که شامل ذکر مبانی عرفانی و روایاتی است که با نام شیخ ابوالحسن خرقانی بستگی دارد .

منبع شاهرود - خبرگزاری ایسکانیوز

یاد خدا آرام بخش دل ها
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان